Youtube’dan Video Kaldırma Nasıl Yapılır?

Youtube bugün dünya üzerinde 1.8 milyardan fazla kullanıcısı olan bir video barındırma web sitesidir. 1.8 milyarlık kullanıcı kitlesinin 45 milyonunu yani her 40 kullanıcıdan birini Türk kullanıcılar oluşturmaktadır.

Bu her geçen gün artan kullanıcı sayısıyla birlikte yararlı içerikler arttığı gibi kişilik haklarına, hak sahipliklerine  saldırı mahiyetindeki içeriklerin sayısı da artmaktadır. Bu sebeple, Youtube’dan video kaldırma günümüzde önemli bir problem haline gelmiştir.

Video Kaldırma

Youtube kendi topluluk kuralları gereği, çıplaklık veya cinsel içerik, zararlı veya tehlikeli içerik, nefret söylemi barındıran içerik, şiddet barındıran veya görsel açıdan rahatsız edici içerik içeren videoları, taciz ve siber zorbalık, spam, yanıltıcı meta veriler ve dolandırıcılık, tehdit, telif hakkı ihlali, gizlilik ihlali, kimliğe bürünme barındıran videoları şikayet üzerine veya kendiliğinden silebilmektedir.  

Fakat gerek Youtube kullanıcı sayısının fazlalığı sebebiyle videoların çok hızlı yayılması, gerekse bu tür ihlallerin daha fazla insana ulaşmadan acil olarak çözüm gerektirmesi sebebiyle bu süreç ihlallerin önüne geçmekte ve telafi etmekte fazla yavaş ve yetersiz kalıyor.

Ayrıca, bu konuda yani ihlalin varlığı ve yokluğu hususunda inisiyatif kullanan Youtube’un ta kendisi olduğu için içerik hiç kaldırılmayabiliyor. Video barındırma sitesi olarak nitelenen bu söz konusu site üzerinden herhangi bir çözüm sağlayamayan kişiler ise Youtube’dan video kaldırma konusunu hukuki pencereden irdelemeye mecbur kalıyor.

Youtube’dan Video Kaldırmada Hukuki Süreç

5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi̇ ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edi̇lmesi̇ Hakkında Kanun” bu süreçte uygulanacak olan kanundur. Youtube’dan video veya canlı yayın paylaşımı yapan herkes içerik sağlayıcıdır ve içerik sağlayıcı internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumludur.

İçerik sağlayıcı söz konusu içeriği haberdar edilmesine rağmen kaldırmıyorsa, her ne kadar kanunda yer sağlayıcının, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü olmadığından bahsedilse de bu durum yer sağlayıcıya bildirimde bulunulduğunda değişmektedir.

Kanuna göre, yer sağlayıcı, yer sağladığı kişisel hakları zedeleyici herhangi bir ihlal barındıran hukuka aykırı içeriği haberdar edilmesi hâlinde yayından çıkarmakla yükümlüdür.

Bu bağlamda Youtube’den video kaldırmanın teknik ve hukuksal yollarına bakacak olursak;

1- İçerik sağlayıcı ile irtibata geçerek, söz konusu ihlale konu içeriği kaldırması uyarısında bulunmak.

2- Youtube’la irtibata geçerek söz konusu içerikten haberdar etmek ve işlem yapması isteğinde bulunmak.

3- Soruşturma evresinde hakim, kovuşturma evresinde mahkemeye başvurarak söz konusu içeriğe erişimin engellenmesi isteminde bulunmak.

4- İçerik sağlayıcı tarafından yayınlanan video veya canlı yayın içeriği, özel hayatın gizliliğini ihlal edici nitelikteyse, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna başvuruda bulunmak.

5- İçerik 5651 sayılı kanun madde 8’de katalog olarak sayılan suçlardan birinin konusunu oluşturuyorsa, (İntihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkân sağlama) Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) Başkanı resen erişimin engellenmesi kararı verir.

7- DMCA (The Digital Millennium Copyright Act – Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası) 512. maddesi, Youtube üzerinde yapılan hak sahipliği ihlallerinin önüne geçmek, küçük düşürücü, taciz eden ya da gizlilik ve kişisel haklarınızı ihlal eden yayınların engellenmesini ve/veya Youtube videonun kaldırılması amacıyla kullanılabilir. Ofisimiz DMCA, diğer kişisel hak ve telif koruma yöntemleri ile Youtubede hakkınızda çıkan videoları kaldırır ve yukarıdaki süreçlerle birlikte hukuki işlemlerinizi de takip eder.  

Stajyer Avukat Elif Hamzaçebi