Metamask Test Ağları Aktif Etme

Metamask cüzdanınızdan test ağları nasıl aktif edilir, mevcut olmayan ağlar nasıl entegre edilir?

Blockchain üzerinde ana ağların dışında testlerinizi gerçekleştirebilmeniz için test ağları bulunur, ve bu test ağları üzerinde yapılan işlemler ana ağları etkilemez. Bu ağları metamask cüzdanınızda aktif ederek kendi testlerinizi gerçekleştirebilir, ağlar arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Peki bu test ağları nasıl aktif edilir? 

Kullandığınız tarayıcı üzerinden daha önce eklediğiniz metamask eklentisinin üzerine tıkladığınızda açılan metamask penceresinin üst kısmında bulunduğunuz ağın adı yazar. Buraya tıklayarak ağlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Bu pencereden test ağlarını göster/gizle bölümüne tıkladıktan sonra açılan bölümde “ Test ağlarını göster “ seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekiyor. 

Bu seçeneği aktif ettikten sonra, artık metamask üzerinde varsayılan olarak gelen test ağları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Peki metamask cüzdanınızda olmayan diğer ağları buraya nasıl entegre edeceğiz? Çok kolay bir yöntem ile bunu yapabilirsiniz.

https://chainlist.org/ adlı siteye giriş yaptıktan sonra, eklemek istediğiniz ağın adını arama bölümüne yazarak metamask cüzdanınıza çok hızlı bir şekilde entegre edebilirsiniz. Bunu yapabilmek için öncelikle bu web sitesinin metamask cüzdanınıza erişim iznini aktif etmeniz gerekmektedir. Bunun için site üzerinde bulunan “connect wallet” butonuna basarak cüzdanımızı siteye bağlıyoruz.

Bu butona bastıktan sonra metamask cüzdanı otomatik olarak açılıyor, bize bu sitenin metamask cüzdanınız üzerinde nelere erişebileceğini gösteriyor ve sizden onay istiyor. Bağla butonuna bastıktan sonra artık bu sitenin metamask cüzdanınız üzerinde işlem yapmasına izin vermiş oluyorsunuz

Cüzdanınızı başarılı bir şekilde bağladıktan sonra, artık istediğiniz ağı metamask cüzdanınıza entegre edebilirsiniz.