Metamask nedir, nasıl kurulur?

Metamask, Ethereum blockchaini ile etkileşime geçebilmek için kullanılan bir kripto cüzdanıdır. Kullandığınız tarayıcı üzerine yüklediğiniz eklenti ile veya kendi mobil uygulaması aracılığıyla çalışır. Peki bu eklentiyi nasıl yükleyebiliriz?

Chrome Eklenti Mağazasına gidip, arama kısmına Metamask yazdıktan sonra karşınıza çıkan eklentiyi çok basit bir şekilde chrome tarayıcınıza entegre edebilirsiniz. Metamask cüzdanı, Google Chrome, Firefox ve Brave tarayıcısına kurulabilir, ancak eklentinin en stabil hali Google Chrome üzerinde çalışmaktadır. 

Hızlı Link: https://chrome.google.com/webstore/detail/metamask/nkbihfbeogaeaoehlefnkodbefgpgknn?hl=tr
Diğer İndirmeler: https://metamask.io/download/

Eklentiyi kurduktan sonra, tarayıcının üst kısmında bulunan eklentiler bölümündeki tilkiye tıklayarak metamask cüzdanınız için kurulum aşamasına geçebilirsiniz. Bu ekranda sizi mouse imlecini takip eden tatlı bir tilki karşılayacak. Get Started (Başla) butonuna basıyoruz.

Başla butonuna bastıktan sonra karşımıza bir seçim ekranı geliyor. Eğer daha önce bir cüzdan oluşturduysanız kurtarma kelimelerinizi girerek o cüzdana yeniden erişim sağlayabilirsiniz. Ama biz bu ekranda sıfırdan yeni bir cüzdan oluşturacağız. Bu yüzden Cüzdan Oluştur butonuna tıklıyoruz.

Cüzdan Oluştur butonuna tıkladıktan sonra karşımıza Metamask’ı geliştirmemize yardımcı olun ekranı geliyor. Burası uygulamayı geliştirmek adına sizden bir kaç veri toplayabilmek için izin istiyor, onay verip vermemek size kalmış. Ben Hayır, teşekkürler butonuna basarak işlemime devam ediyorum.

Parola oluşturma ekranına geldikten sonra güvenli bir parola oluşturuyoruz.

Geldik en önemli kısıma; Kurtarma İfadeleri !

Nedir bu kurtarma ifadeleri?

Gizli kurtarma ifadesi; metamask cüzdan şifrenizden bile çok daha önemli bir yere sahip olan, cüzdanınız için “ana anahtar” niteliği taşıyan ve 12 adet kelimeden oluşan ifadelerdir. Bu kelimeleri bilen herhangi birisi, metamask cüzdan şifrenizi bilmese bile bu ifadeler sayesinde cüzdanınızı ele geçirebilir. Bu yüzden bu ifadeleri hiç kimse ile paylaşmayın. Olur da metamask cüzdanınızın şifresini unutursanız, bir önceki ekranda karşımıza çıkan Cüzdanı Oluştur butonu yerine Cüzdanı içe Aktar butonuna tıklayıp, bu 12 adet kelimeyi girerek cüzdanınıza yeni bir parola belirleyebilirsiniz. Metamask bu konudaki önemi kısa bir video ile anlatmış. Sonraki butonuna tıklıyoruz.

Butona tıkladıktan sonra karşımıza bir önceki ekranda gördüğünüz kurtarma kelimeleri geliyor. Ancak bu kelimeler verilen sırada değil, karışık bir şekilde geliyor. Sizin bu kelimelere sırasıyla tıklamanız gerekiyor!

Bu işlemi tamamladıktan sonra metamask cüzdanınız kullanıma hazır!