Olumsuz İçeriklerim Kaldırılabilir mi?

İnternet günde milyonlarca insanın aktif olarak kullandığı kocaman bir ağ. Zaman zaman şahsınızla ilgili veya firmanızla ilgili asılsız haberlerle veya olumsuz içeriklerle karşılaşabilirsiniz. Evet, internetten olumsuz içeriklerinizi kaldırabilirsiniz ve bunun birçok yolu var. Bu konumuzda bu yolları öğreneceğiz.

Genellikle kişilerin ya da firmaların onur, şeref, ekonomik itibarlarına zarar verici olumsuz içerikler kaldırılmak istenir. Bunun yanında tehdit, çocuklara uygulanan cinsel istismarlar, müstehcenlik içeren görüntüler, asılsız haberler, Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama, 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Kanun’da yer alan suçlar, tehdit içerikli videolar, kişinin rızası olmadan çekilip internete koyulan videolar, intihara yönlendirme, kaldırılmak istenmektedir. Sizde bu ve bunun gibi içerikleri kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki yolları denemelisiniz

İnternetten İçerik Kaldırma

Yasal yollara başvurmadan önce web site sahibiyle iletişime geçmelisiniz. Bu, hem içeriğin internet ortamından daha hızlı silinmesini sağlayacaktır hem de sizi uzun uğraşlardan kurtarabilecektir.

olumsuz içerik

Web site Sahibine Ulaşma

Eğer kaldırmak istediğiniz olumsuz içerik tanınmış sosyal ağlarda bulunuyorsa, işiniz daha kolay olacaktır. Çünkü karşınızda bir muhatap bulunmaktadır. Eğer başka bir web siteden kaldırmak istiyorsanız, web sitelerde bulunan ‘’bizimle iletişime geçin’’ kısmından onlarla muhatap olabilirsiniz. Eğer hiçbir durumda web site sahibine ulaşamıyorsanız internette ‘’Who is’’ araması yaparak domain sorgu siteleri aracılığıyla, web site sahibinin iletişim bilgilerini ve bağlı bulunduğu hosting şirketini öğrenebiliyorsunuz. Eğer hala web site sahibine ulaşamıyorsanız, hosting şirketinden ihlal edilen içeriği anlatarak kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Unutulma Hakkı

İspanyol avukat Mario, Google’da kendi ismini arattığında 90lı yıllarda borcundan dolayı evini satmak zorunda kaldığı bilgisine ulaşır. Google’da bunu bildirerek böyle bir şeyin artık olmadığını, bu yüzden kaldırılmasını talep eder. Fakat Google bunu reddeder. Bunun üzerine Mario Avrupa Birliği’nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı’na dava açar. Ve beklenen karar Mario’nun lehine sonuçlanır. Verilen bu karar literatüre Unutulma Hakkı olarak geçmiştir.

Nedir Bu Unutulma Hakkı?

İnternet ortamındaki ilgisiz, geçersiz ya da aramaların işlenme amacını aştığı, kişisel verilere yönelik linklerin, bireysel talep doğrultusunda kaldırılmasına hükmetmektedir.

Ancak, kararın ardından Google özel bir başvuru formu hazırlar ve Avrupa Birliği ülkeleri ve birkaç ülkenin daha bundan faydalanabileceğini söyler. Unutulma hakkının bir diğer sorunu ise yalnızca kendi ülkenizde arama sonuçlarından silinebiliyorsunuz. Örneğin, İngiltere’de silinen bir sonuç, Türkiye’de görünebiliyor.

Yasal Yollara Başvurmak

Yukarıda saydığımız bütün içerikler için yargı yolunu kullanabilirsiniz. Sulh ceza hâkimliğine vereceğiniz dilekçede ihlal eden içeriğin ekran görüntüleri ve tam URL’si bulunmalıdır. Sulh ceza hâkimliğin dilekçenizi kabul ettikten sonra, iddianızı geçerli bulursa Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından engellenmektedir. Eğer başka sitelerde de aynı içeriğe rastlarsanız tekrar hâkimliğe başvurmanıza gerek yok. Erişim Sağlayıcıları Birliğine direk başvuruda bulunabiliyorsunuz ve Erişim Sağlayıcıları Birliği, aynı içerik olduğunu tespit ederse diğer web sitelerine de erişimi engelliyorlar.

Erişim Engeli Kararına İtiraz

Peki ya sizin web sitenize koyulan erişim engelini nasıl kaldıracağız? Erişim engeli kararını öğrendiğiniz günden itibaren 7 gün içerisinde dilekçe göndermeniz gerekiyor. Eğer bunu mahkeme onaylarsa, dilekçeniz erişim engeli kararını veren hâkime ulaşır. Hâkim veya mahkeme, itiraz dilekçenizi yerinde görürse kararını düzelterek web sitenizin erişim engelini kaldırır. Eğer yerinde görmez ise dilekçeyi incelemekle yetkili olan merciye gönderir. Eğer yetkili merci de onaylamaz ise erişim engeliniz kaldırılmayacaktır.

Eğer siz de bu ve buna benzer sebeple içerik kaldırmak istiyorsanız bu yolları kullanabilirsiniz. Tekrar hatırlatmakta fayda var: Unutmayın, mahkemeye başvurmadan önce web site sahibiyle iletişime geçmeyi denemeniz gerekiyor.