Instagram Paylaşımlarım Başka Sitelerde ve Google’da Çıkıyorsa Ne Yapmalıyım?

Ücretsiz fotoğraf ve video paylaşım sitesi olan Instagram’ın aktif kullanıcı sayısı 2018 yılının son çeyreğinde 1 milyarı buldu. Bu aktif kullanıcı sayısı içinde, 38 milyon aktif kullanıcısı ile Türkiye 5. sırada yer almakta. Günbegün kullanıcı sayısı artış gösteren bu popüler uygulama, aynı zamanda kimi problemlere de sebebiyet verebiliyor. Örneğin yapılan Instagram paylaşımları başka sitelerde ve Google’da çıkabiliyor.

Öncelikle, Instagram paylaşımlarının neden Google aramalarında çıktığını paylaşalım. Instagram hesabınız herkese açıksa fotoğraflarınız Google aramalarda çıkabiliyor, hesabınızı kapatsanız bile fotoğraflarınız google aramalardan hemen kalkmıyor.

Ayrıca, Instagram hesabınıza bir web görüntüleyici veya mobil tarayıcı kullanarak giriş yaptıysanız, o web görüntüleyici siteye, paylaşımlarınıza ve profilinize erişim hakkı vermiş olursunuz, böylece fotoğraf veya videolarınız Google arama sonuçlarında çıkabilir.

instagram

Web görüntüleyiciler, Instagram hesabınıza, bilgisayar veya mobil tarayıcıyla giriş yapabilmenize olanak sağlayan sitelerdir, örneğin “Webstagram, followgram, flipboard vb.” bunlardandır.

Bu web görüntüleyici siteler, üçüncü şahıs siteleridir ve Instagram’ın uygulama programlama arayüzü(API) ile oluşturulmuştur, doğrudan Instagram ile bağlantılı değildir. Uygulama programlama arayüzü ise, bir yazılımın başka bir yazılımda tanımlanmış işlevlerini kullanabilmesi için oluşturulan tanım bütünüdür. Bu sebepledir ki Instagram, Instagram paylaşımlarının Google aramalarında çıkması konusunda sorumluluk kabul etmiyor.

5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”a göre Google bir yer sağlayıcıdır. Yer sağlayıcı; hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten gerçek veya tüzel kişileri ifade eder.

Yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir, ancak hukuka aykırı paylaşımdan haberdar edilmesi durumunda söz konusu içeriği kaldırmakla yükümlüdür. Ancak Google,kendi politikaları gereği belli gruplardan birinde yer almayan içeriklerin kaldırılması sorumluluğunu üstlenmiyor.

Instagram paylaşımlarının internet sitelerinde yayılması

Şüphesiz ki kişinin fotoğrafı, kişisel verisidir. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda(KVKK) kişisel veriler, “Bireyleri tanınabilir veya belirlenebilir kılmaya yarayacak her türlü veri, kişisel veridir.” olarak tanımlanmıştır. Kişinin, fotoğrafının izinsiz bir şekilde yayılması hiç şüphesiz ki kişilik hakkını ihlal etmektedir bu sebeple kişinin Instagram paylaşımlarının çeşitli internet sitelerinde yayılması kişilik haklarının ihlali niteliğinde sayılabilmektedir.

Nitekim, Türk Ceza Kanunu 136.maddesinde “Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” suçu düzenlenmiştir. Maddede “Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” denmektedir. Gerek kanun hükmü, gerek bu konudaki Yargıtay kararları gereği, kişinin

kendi isteğiyle çektiği ve paylaştığı fotoğraf/video gibi paylaşımların şahsın izni olmaksızın başka internet sitelerinde paylaşılması, kişisel verileri hukuka aykırı olarak yayma suçunu oluşturur. Fotoğrafların herkese açık profilden paylaşıldığı savunması suçun oluşması bakımından geçerli değildir. Zira, maddenin gerekçesinde hukuka uygun olarak kaydedilmiş olsun veya olmasın, kişisel verileri hukuka aykırı olarak başkalarına vermek ve yaymak eylemlerinin suç olduğu anlatılmıştır.

Instagram paylaşımlarının Google arama sonuçlarında çıkmasını engellemek için

  • Bu tarz problemlerle hiç karşılaşmak istemiyorsanız, Instagram hesabınızı gizli olarak ayarlayabilir, web görüntüleyici sitelerden hesabınıza giriş yapmayabilirsiniz.
  • Uygulamanızda, yukarıda bahsedilmiş olan üçüncü şahıs internet sitelerine(web görüntüleyici) erişimi iptal edebilirsiniz. Bu uygulamaların erişimini iptal etmek için, mobil tarayıcıdan “izinli uygulamalar” ayarınıza girmeniz gerekmektedir.
  • Google’da paylaşımınızı görüntüleyen web görüntüleyici site yetkilisi ile iletişime geçebilirsiniz.
  • Google kredi kartı numarası veya imzanızın resmi gibi hassas kişisel bilgiler içermeleri ya da kişinin onayı olmadan cinsel olarak uygunsuz resimlerin paylaşılması niteliğindeki paylaşımları, haberdar edilmesi halinde kaldırmaktadır. Bu gruplardan birine girmeyen paylaşımları ise Google  arama sonuçlarında görünen görsellerin çoğunun Google’a ait olmayan web sitelerinden gelmesi ve Google’ın bu sitelerin sahibi olmadığı gerekçesiyle kaldırmamaktadır. Aslında Google’ın bu politikası Türk hukuku ile çelişmektedir, yer sağlayıcısı olarak Google hakkında bu konuda yasal süreç başlatılabilir.
  • Google görsellerden fotoğraf kaldırma, İnternet sitelerinden fotoğraf  kaldırma gibi konularda ofisimizden destek alabilirsiniz.

Instagram paylaşımlarının başka internet sitelerinde yayılması üzerine

  • İnternet sitesi yetkililerine ulaşıp içeriğin kaldırılması talep edilebilir.
  • 5651 sayılı kanuna dayanarak kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle dava açılabilir.
  • Yukarıda ilgili bölümde anlatılan sebeplere dayanarak, TCK 136 gereği savcılıkta suç duyurusunda bulunulabilir.

Kişilik hakkınızın ihlal edildiğini düşünüyor veya Instagram üzerinden yapmış olduğunuz resim video gibi paylaşımlarınızın Google arama sonuçlarında çıkmasını istemiyorsanız, ilgili yasal süreç hakkında destek almak için büromuz bünyesindeki bilişim avukatlarına ulaşabilirsiniz.