Bitmemiş projeden konut kredisi kullanırken dikkat !

Tüketici kredisi ve Konut Kredisi kullandırılarak ev sahibi olunabilir. Fakat bu ikisi arasındaki en önemli fark; konut kredisi banka teminatı altındadır. Yani konut kredisi ile aldığınız bir ev eğer tamamlanmamışsa, bu noktada bankanın teminatı devreye girer ve bu sayede konut mağduru olmanızın önüne geçilmiş olur.

KONUT KREDİLERİNDE BANKALARIN SORUMLULUĞU VARDIR

‘Tüketici Kanununa göre banka ve müteahhitler kullanılan kredide müteselsilen sorumludur ve mağdurlar bankalar aleyhine de davalar açarak haklarını arayabilirler. Bu durum kanunda şu şekilde açıklanmıştır;

‘’Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ’un  10. Maddesi gereği; “ Krediyi veren, tüketici kredisini, belirli bir mal veya hizmet satın alınması ya da belirli bir satıcı veya sağlayıcı ile yapılacak satış sözleşmesi şartı ile vermesi durumunda satılan malın veya hizmetin hiç ya da zamanında teslim veya ifa edilmemesi halinde kredi veren tüketiciye karşı satıcı veya sağlayıcı ile birlikte müteselsilen sorumlu olur.” Yine aynı kanunun 7. maddesine göre müteselsilen olan bu sorumluluğun kapsamı, kullandırılan kredi miktarı ile sınırlandırılmıştır.

UYGULAMADA NASIL İHLALLER YAPILIYOR

Konut almak isteyen kimselere, üretici firma yetkililerince, dairelerin krediye uygun olduğu dilerlerse anlaşmalı banka ile irtibata geçip kredi kullanabileceği bildiriliyor. Akabinde, anlaşmalı şube ve görüşülecek kimselerin yazılı olduğu broşür mağdura veriliyor. Bankaya giden mağdur, anlaşmalı bankadan konut kredisi aldığını zannederek kredi kullanıyor fakat aslında bu kredi, tüketici kredisi adı altında konut kredisinden başka bir şey değildir.

Burada önemli olan nokta bankaların Tüketici Kredisi vermeleri halinde bu bedelleri krediyi kullanan kimsenin hesabına yatırması gerekirken, çekilen kredilerin ipotek karşılığı müteahhit firmaya verilmesidir. Bu eylem kanunun dolaşılmasından ve esasında bankanın konut kredisi verme saikiyle hareket ettiğinin ve fakat mevzuata uygunluk ve riskleri bertaraf etmek için konut kredisi görünümlü tüketici kredisi verdiği aşikardır.

Bu şekilde kredi kullanan ve projeden daire satın alan vatandaş herhangi bir olumsuzluk durumunda ödemelerini yapmak zorunda kalacağı gibi tapularına ve dolayısıyla dairelerine de kavuşamayacaktır.

GÜÇLÜ FİRMA ETKİSİ YARATILIP TÜKETİCİ ALDATILABİLİR

Bir projeden daire satın almak istediğinizde en önemli kriterlerden birisi krediye uygun olup olmadığıdır. Çünkü banka kredisi ile alınan konutta, bankanın yasa gereği teminatı mevcuttur. Tüketiciler müteahhit firmaya gittiğinde projenin krediye uygun olduğu söyleniyor ve tüketici de buna inanıp bankaya gidiyor.Bankada konut yerine tüketici kredisi aldığını fark edemezse işte bu noktada mağduriyet ve aldatmaca amacına ulaşmış oluyor. Bankalar tüketici kredisi vererek kendilerini herhangi bir riskten korumuş oldular, fakat vatandaşın olası mağduriyetini görmezden geldiler.

Bankanın kredi verdiğini gören tüketicilerden de projeye güven duyarak krediler kullanmışlar ve daireler satın almışlardır.

Bu şekilde mağduriyet yaşayan vatandaşlara önerimiz; Tüketici kredisi adı altında Konut Kredisi kullandırılan bankalara da dava açabilir, zararlarını talep edebilirler.

Mağduriyetlerin önüne geçmek bakımından sonuç olarak tüketicilere önerimiz; Projelerin krediye uygunluğu anlaşmalı bankalar gibi ibarelere aldanmadan bizzat bankadan teyit ediniz, kredi anlaşması ve ödeme planlarında konut kredisi kullandığınızdan emin olunuz.

Kaynak : EmlakKulisi