AVM’ler tüketicinin karar mekanizmasını olumsuz etkiliyor!

İNGİLTERE’nin tanınmış avukatlarından olan Kadir Kurtuluş, mağazaların outlet uygulamasının tüketicinin karar vermesi üzerinde etkili bir aldatmaca olduğunu ve haksız rekabet hususlarını da ihtiva ettiğini söyledi.

Kadir Kurtuluş: AVM'ler tüketicinin karar mekanizmasını olumsuz etkiliyor!

Türkiye’de son 10 yılda yaşanan ekonomik kalkınma faaliyetleriyle beraber tekstil sektöründe de önemli gelişmeler yaşandığı belirten Kurtuluş, bu ekonomik kalkınmayla beraber AVM’lerin sayısının artması, zincir mağazaların türemesi ve yabancı markaların Türkiye’de franchasingler kurmasıyla beraber perakendecilik sektörünün geliştiğini ifade etti.

HAKSIZ REKABET YARATIYORLAR

Kurtuluş ekonomik kalkınmanın iyi yönleri yanında bazı olumsuz sonuçları da olacağını belirterek, şöyle devam etti: “Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Teklifini meclisin gündemindedir. Nitekim Mecliste şu an gündemde yer alan bu yeni düzenlemeye göre pazarı domine eden perakendecilerin sektör içinde faaliyetleri özellikle, mağaza açılış ve kapanışları, franchasing sistemi, mağaza içi indirim faaliyetleri, mağazaların nerelerde konumlandırılacağı, metre, özel markalı ürün, alışveriş festivali gibi hususlar üzerinde denetim getirilerek, kanun güvencesi altına alınacak ve belirli bir standardizasyona oturtulması amaçlanmaktadır.” Kurtuluş, outlet mağazalarının fiyatlarda oynayarak tüketicinin algısını etkilediğini öne sürerek, şunları söyledi: “Piyasada ise birçok marka outlet mağazalar kurup fiyatlarda birtakım oynamalar yaparak tüketicinin algısıyla oynamakta. Örneğin herhangi bir outlet mağazasına gittiğiniz zaman ürünlerin sadece belli bir kısmının indirimli veya outlet etiket fiyatları ile satıldığını bu ürünlerin yanında daha çok yeni sezon ürünlerini indirimsiz ve sezon fiyatları ile tüketicilere sunulduğu görülmektedir. İşte mağazaların bu faaliyetleri tüketicinin karar vermesi üzerinde etkili aldatmaca olduğu gibi haksız rekabet hususlarını da ihtiva ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır.” Küçük esnaf ve kobüerin yaratılan haksız rekabetten olumsuz etkilendiğini ve bununla ügili teklifin 10.

Maddesine eklendiğini belirten Kurtuluş, “Buna göre sürekli indirimli ürün satan outlet mağazaların içerisindeki seri sonu ve indirimli olarak satılan ürünler o mağaza içerisindeki tüm ürünlerin %70’ni kapsamak zorunda olduğu belirtilmiştir. Yani eğer bu düzenleme hayata geçerse, herhangi bir outlet mağazasına girdiğiniz zaman satışa sunulan indirimli ve seri sonu ibareli ürünleri, sezon fiyatı ile satüan sezonluk ürünlerden daha çok göreceğiz. Bu düzenlemeye uymayan mağazalar ise mağaza önlerindeki veya isimlerinde ki outlet veya seri sonu ibarelerini kaldırmak zorunda kalacak. Yine outlet AVM olarak faaliyet gösteren AVM’lerin içerisindeki mağazaların tamamının bu şartlara haiz yerler olması öngörülmüş. Bu durum ise üeride birçok AVM ve zincir mağazaların satış politikalarında ve pazarlama stratejilerinde değişiklikler yapması gerekeceği gerçeğini gözler önüne sermektedir” dedi.

YURTDIŞINDA KONTROL ALTINDA

Kurtuluş, “Yurt dışındaki örneklerine bakıldığı zaman örneğin Avustralya’da bu durum ‘Rekabet ve Tüketici Yasası’ ile kontrol altına alınmıştır. Bu yasa perakendeci-tüketici ilişkisi, fiyat konumlandırma, etiket basımı, zincir mağazacılık vb kavramları düzenlemektedir. Amerika’da ise Adil Ticaret Yasası’ uygulanmaktadır. Bu da hem küçük tedarikçiler hem de tüketiciler için benzer güvenceleri sağlamaktadır” diye konuştu. Kurtuluş, meclis gündeminde olan bu kanun teklifinin, tıpkı yurt dışında uygulandığı gibi sistematik biçimde uygulanır bir hale getirilirse, hem tüketici için hem de rekabet gücü daha düşük olan küçük üretici ve mağazalar açısından büyük fayda sağlayacağını belirtti. Kurtuluş, “Düzenlemenin özneleri daha çok zincir mağazalar ve tedarikçüer ve indirimli ürün satan mağazalardır.

Tüketici herhangi bir ürünü aldıktan sonra oluşan ihtilaflarda uygulanacak hukuk kuralları ise yine Tüketiciyi Koruma Kanunu kapsamında olduğu unutulmamalıdır” dedi.

Kaynak : EmlakKulisi