Habersiz Yayınlanmış Olan Videolarımı Kaldırabilir Miyim?

İlk icat edildiği dönemde neredeyse bir oda büyüklüğünde hatta odanın kendisi olan kameralar, teknolojinin gelişmesiyle beraber, her ülkeye, her şehre, her eve en sonunda cep telefonlarımızla birleşerek ceplerimize kadar girmiştir.

Günümüzde video kayıt özelliği olmayan cep telefonu kullanıcısı sayısı yok denecek kadar azdır, bu da herkesin elinin altında kamera bulunmasına sebebiyet vermiştir. Kameralar aracılığıyla gezdiğiniz yerleri, gittiğiniz şehirleri, dost ve sevdiklerinizle  anılarınızı kısacası her anınızı kayıt altına alabiliyorsunuz.

Fakat kameraların bu gibi yararlı özellikleri yanında kötüye kullanım ihtimalinin de varlığıyla birlikte zor ve istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Eğlenirken veya normal bir anınızda yaptığınız bir hareket, sizden izinsiz olarak kayıt altına alınıp, manipülasyon veya rahatsız etmek amacıyla internet ortamında paylaşılabilir.

Bu durum da sizi hiç istemediğiniz durumlara sokabilir, özel hayatınızın gizliliğini ve kişilik haklarınızı tehdit edebilir. İnternet, gün içerisinde milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılmakta, sizin haberiniz olmadan paylaşılan bir video, çok kısa süre içerisinde büyük kitlelere ulaşabiliyor, firmanızı, kurumunuzu ya da kişisel itibarınızı kötü şekilde etkileyebiliyor.

internetten video kaldırma

İnternetten Video Nasıl Kaldırılır?

Öncelikle, videonun veya fotoğrafın bulunduğu web site sahibiyle iletişime geçmeniz gerekiyor. Genellikle içerik sağlayıcı olarak kabul edilen bu web siteleri internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumludur.  İnternetten videosunun yayınlanması sebebiyle kişilik haklarının zedelendiğini iddia eden kişi, 5651 sayılı Kanun madde 9 uyarınca;

1- İçerik sağlayıcısına, ona ulaşılamaması durumunda yer sağlayıcısına(örneğin Google) başvurarak uyarı yöntemi ile videonun yayından çıkarılmasını isteyebileceği gibi,

2- Doğrudan sulh ceza hâkimine başvurarak  erişim engeli yoluna başvurabilir. İçerik/yer sağlayıcısına yapılan bu talep, içerik/yer sağlayıcısı tarafından en geç 24 saat içerisinde cevaplandırılır.

Bir başka çözüm yolu olarak, İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle “özel hayatının gizliliğinin” ihlal edildiğini iddia eden kişiler,  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na doğrudan başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini isteyebilir. Bunun için, söz konusu istekte;                                                                                                                                         

1- Hakkın ihlaline neden olan yayının tam adresi (URL)                                                                                              

2- Hakkınızın hangi açılardan ihlal edildiğinin açıklaması                                                                                                 

3- Kimlik bilgilerini ispatlayacak bilgilere yer verilir. AKSİ TAKDİRDE, talebiniz işleme konulmaz. Talebinizde eksiklik olmaması durumunda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) Başkanı, talebinizi uygulaması için Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne(ESB) bildirir. ESB, tedbir talebini en geç 4 saat içinde, derhal yerine getirir.

Özel hayatının ihlal edildiğini düşünen kişiler, taleplerini, talepte bulundukları saatten itibaren yirmi dört saat içinde sulh ceza hâkiminin kararına sunar. Hâkim, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatın gizliliğinin ihlal edilip edilmediğini değerlendirerek vereceği kararını en geç kırk sekiz saat içinde açıklar ve doğrudan BTK’na gönderir; aksi hâlde, BTK’nun verdiği, ESB’nin yerine getirdiği  erişimin engellenmesi tedbiri kendiliğinden kalkar.

Erişimin engellenmesi, özel hayatın gizliliğini ihlal eden yayın, kısım, bölüm, resim, video ile ilgili olarak (URL) içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla uygulanır. Bu yöntemde, Hakimlik videoya URL engellemesi kararı veriyor. Bu da videonun internet ortamından kaldırılması değil, yalnızca URL’sinin engellenmesi anlamına geliyor. Yani, videonuz internetten kaldırılmıyor, yalnızca bulunduğunuz bölgede erişim kısıtlaması geliyor. Bu da Dünya’nın birçok yerinde hala videoya ulaşılabileceği anlamına geliyor.

Youtube’dan Video Kaldırma

Youtube, günde binlerce insanın video paylaştığı, milyonlarca insanın da izlediği en büyük platformlardan bir tanesi.  Bu yüzden Youtube’dan video kaldırma işlemi diğer platformlara göre çok daha önemli. Çünkü paylaşılan bir videonun yayılması tahmin edemeyeceğiniz kadar kısa sürede gerçekleşebilir.

Kısa sürede silinemeyen bu videolar büyük maddi ve manevi kayıplara sebep olabilir. Youtube’dan video kaldırma işlemi sırasında çok hızlı olmak gerekir. Çünkü söz konusu videolar daha fazla kullanıcıya ulaştıkça, kötüniyetli kullanıcıların bu videoları indirme ve başka web sitelerinde yayınlama ihtimalleri artacak.

Eğer video kendi YouTube hesabınızda paylaşılmış ise menüler aracılığı ile paylaştığınız videoyu saniyeler içerisinde, kolaylıkla silebilirsiniz.

Paylaşılan video sizin hesabınızda değilse, öncelikle YouTube Topluluk Kurallarını incelemeniz gerekiyor. YouTube topluluk kuralları gereği, YouTube’un şikayet veya bildirim yoluyla video kaldırması için, söz konusu video, aşağıdaki içeriklerden birini barındırmalıdır;

  • Çıplaklık veya cinsel içerik
  • Zararlı veya tehlikeli içerik
  • Nefret söylemi barındıran içerik
  • Şiddet barındıran veya görsel açıdan rahatsız edici içerik
  • Taciz ve siber zorbalık
  • Spam, yanıltıcı meta veriler ve dolandırıcılık
  • Saldırgan ,tehditkar ve rahatsız edici davranışlar barındıran içerik
  • Telif Hakkı ihlali barındıran içerik
  • Başka bir kanalı veya kişiyi taklit etmek için açılan hesap içerikleri
  • Kişisel bilgileri veya onayı olmaksızın kişinin videosunu barındıran içerik.

Youtube’dan bir başka video kaldırma yolu olarak;

DMCA (The Digital Millennium Copyright Act – Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası) 512. maddesi, Youtube üzerinde yapılan hak sahipliği ihlallerinin önüne geçmek, küçük düşürücü, taciz eden ya da gizlilik ve kişisel haklarınızı ihlal eden yayınların engellenmesini ve/veya Youtube videonun kaldırılması amacıyla kullanılabilir. Ofisimiz DMCA, diğer kişisel veriler, gizlilik gibi kişisel hak ve telif koruma yöntemleri ile Youtubede hakkınızda çıkan videoları kaldırır ve yukarıdaki süreçlerle birlikte hukuki işlemlerinizi de takip eder.  

Youtube’dan Video Silme İşlemi Ne Kadar Sürer?

YouTube, çalışanları ile beraber, gelen şikayetleri 7/24 incelediği bilgisini veriyor, fakat kaldırılma süresi hakkında net bir bilgi vermiyor. Şikayete konu video YouTube çalışanları tarafından inceleniyor. İnceleme sonunda, haklı bulunursanız video kaldırılabilir, hatta o kişinin hesabı dahi kapatılabilir, fakat şikayetiniz haklı bulunmazsa video, YouTube’da yayında kalmaya devam eder.