Bankalar hangi durumlarda konut kredisi vermeyebilir?

Bankalar konut kredisi verirken kredi verecekleri konutla ilgili kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonra krediyi vermeye karar verirler. Yani bankadan kullanacağınız kredi ile alacağınız ev aslında ev alırken nelere dikkat etmeliyim sorunuzu sizin yerinize cevaplamış olacaktır. Bankalar bu krediyi verirken aslında kredi borcunun ödenmemesi durumunda ipotek tesis etmiş oldukları krediye konu konutun satış sorumluluğu da kendi üstlerinde olmasından kaynaklanmaktadır.

Bankaların kredi verirken en çok çekindiği, riskli ve sorunlu gördüğü konut kredileri bulunmaktadır. Bu kredileri verdiği zaman banka bir takım sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir ya da krediye uygunluk vermemektedir. Konut kredisi kullanacak kişilerin kredi kullanmadan önce aşağıdaki açıkladığım durumlara dikkat ederlerse banka ile kredi konusunda sorun yaşamayacak ve kredi verilmeyecek yerlerle zaman kaybetmeyeceklerdir.

1-Bazı durumlarda bankalar natamam vaziyette bulunan konutlara kredi verir. Bunun riski kredi verdiği konutun tamamlanmama riskidir. Bu riski ortadan kaldırmak için ise banka natamam konumdaki konutun %80 ‘inin tamamlanmış olmasını ister ve tamamlanmışlık oranını konutun bitmiş fiyatı ile orantılayaarak kredi verebileceği tutarı belirler.

2-Bankanın konut kredisi kullandıracağı konutun üzerinde daha önceden başka ipoteklerin bulunması sebebiyle bankanın vereceği krediye karşılık ipotek derecesi bu alacaklılardan sonra olması kredi borcunun ödenmemesi durumunda diğer alacaklılarında sırada olması bankanın alacağının riskini daha da arttırmış olacaktır. Buna benzer konut kredilerinin onaylanma olasılığı düşüktür.

3-Bankaların kaçındıkları ve konut kredisi verilemeyen sorun ise hisseli tapu sorunudur. Kredi isteyen kişi alacağı herhangi bir krediye teminat olarak hisseli tapudaki hisselerini vermek istese ve hissesi alacağı krediye teminat olacak tutarın üstünde dahi olsa bankalar hisseli tapudaki hisseleri teminat olarak almazlar.

4-Bankalar konut kredisi verirken kat mülkiyetli (iskânlı) tapu olmasına dikkat ederler. Bazı durumlarda kat mülkiyetli olmasa da kat irtifaklı olan konutlara yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgeleri kontrol edilerek krediye uygunluk verebilirler. Ama Arsa tapulu yer apartman dairesi yapılmış ve kat irtifakı kurulmamış ise banka böyle yerlerle ilgili gelecek konut kredisi talebine onay vermemektedir.

Bu gibi durumlar önceden araştırılmalı çünkü konut kredisi kullanacak kişiler kredi verilemeyecek durumdaki konutlar için bankalara başvurarak bir takım masrafları boş yere yapmak zorunda kalıyorlar. Bunların haricinde bankaların konut kredisi kullandırırken kredi kullanılacak konutun satış değerinin %75’ini verdiğini unutmamalıdır.

Avukat Kadir Kurtuluş

Kaynak : Emlakkulisi.com